Promocija publikacije i rezultata istraživanja biodiverziteta pritoka Neretve

 u VIJESTI

Centar za životnu sredinu organizuje promociju publikacije „Biodiverzitet Bune, Bunice, Bregave i Trebižata“ koja će se održati 26.10.2021. godine u 14 časova na Šumarskom fakultetu u Sarajevu (Zagrebačka 20, Sarajevo).

Publikacija je nastala u okviru projekta „Koraci ka zaštiti pritoka Neretve: Buna, Bunica, Bregava i Trebižat“ koji finasira fondacija Critical Ecosystem Partnership Fund (CEPF). Projekat ima za cilj da se kroz kombinaciju naučnoistraživačkog rada i aktivnosti zagovaranja postigne dugoročna zaštita i održiva upotreba ovih pritoka Neretve.

Kroz projekat su angažovani stručnjaci koji su tokom 2020. godine proveli istraživanja nekoliko grupa organizama na ovom području (flora i vegetacija, ptice, briofite, vodozemci i gmizavci, leptiri, vodeni makrobeskičmenjaci, sisari), a rezultati istraživanja objedinjeni su u ovoj publikaciji koja će nam koristiti za zagovaračke i promotivne aktivnosti, a biće dostupna relevantnim institucijama, široj javnosti, stručnoj i naučnoj zajednici u Bosni i Hercegovini, medijima, lokalnim zajednicima i drugim relevantnim akterima.

Prisutnima će se obratiti predstavnici Centra za životnu sredinu, te istraživači koji su učestvovali u istraživanjima, a biće prikazan i kratki video o istraživanju i specifičnostima ovih rijeka, nakon čega je predviđeno vrijeme za diskusiju.

Rijeka Neretva, sa pritokama, i cijelo slivno područje, prepoznati su kao jedan od značajnijih centara biodiverziteta u BiH, ali i šire. Hercegovačke rijeke Buna, Bunica, Bregava i Trebižat pritoke su donjeg dijela Neretve. S obzirom na fenomen submediteranskog krša kroz koji teku, formirajući plodne terasaste zaravni i polja, ove rijeke su od presudnog značaja za život ljudi na području Hercegovine. Oko njih su se razvila stalna ljudska naselja, a pored pitke vode, koja je najveća dragocjenost u ovim bezvodnim krajevima, rijeke omogućavaju čovjeku svježinu tokom ljetnjih žega, navodnjavanje oranica, napajanje stoke, mogućnost bavljenja ribolovom, turizmom i drugim rekreativnim aktivnostima. Zbog toga se značaj ovih rijeka za život čovjeka na ovom prostoru ne može ni mjeriti niti dovoljno iskazati: rijeke su u Hercegovini osnov života i najveći dar. Osim toga, ove rijeke i istraživana područja su staništa brojnih biljnih i životinjskih vrste, i zbog svega toga se nameće potreba zaštite šireg područja istraživanih tokova. Upravo tome će i doprinijeti naša istraživanja i navedena publikacija.

Kontakt osoba: Dragana Kovačić Jošić, dragana.kovacic.josic@czzs.org, 065 346 570

Recent Posts
Poštovani, unesite Vaš upit !

Not readable? Change text. captcha txt